Raw Vegan Challenge Day 2 🌱 | How To Make Raw Vegan Carrot Cake | Korenn Rachelle

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Welcome back to day #2 of my 30 Day Raw Vegan Challenge! Mediterranean Fattoush
Salad & the Raw Vegan Carrot Cake were the highlights of my day. I hope you enjoyed the video and I’ll see you next time with day #3!

My Official 30 Day Raw Vegan Challenge for my subscribers starts January 1, 2019! Gear up and get ready! We are going to go full speed, i will link my Facebook group on December 15th to gather everyone that’s interested in one place. I will have face book live video streams as well as the open forum for us to chat and support each other. Join me December 15 for the Raw Vegan Challenge that starts January 1st. Follow my Instagram linked below for more updates. See you soon 😉!

Raw Vegan Carrot Cake Recipe Blog Post :

Fattoush Salad:

Follow Me On Instagram:

Music:
Sugar Dream| Emil Axel soon
Struck By You | Simon Grubb
Play On | Martin Hall

Similar Articles

7 thoughts on “Raw Vegan Challenge Day 2 🌱 | How To Make Raw Vegan Carrot Cake | Korenn Rachelle

  1. I wish I could do this challenge too, but right now it’s getting to be winter where I live… not going to happen yet 😂

  2. Everything looks Soo good 😉
    But I have a question for you : wanting to be vegan or raw vegan do you find it more expensive in buying groceries?? cuz I do want to go vegan as well

    1. A whole foods, vegan diet is actually much cheaper than a standard omnivorous diet because it’s based around the cheapest foods – grains, veggies, legumes, fruits, nuts, and seeds! The only way it can be expensive is if you eat a ton of vegan substitutes like mock meats, cheeses, and eggs. But even then, it shouldn’t be more expensive than the diet you already have! xx

    2. Korenn Rachelle : thanks for responding .. and I will keep that in mind I really enjoy watching your videos everything always looks delicious 👍

    3. Yes, it is as a raw vegan, However a regular vegan it is just the same as not being a vegan at all price wise. I accommodate the higher cost for quality products by eating less. I generally have only one meal a day.

Leave a Reply

Top
Love This Article? Spread It.
X
Hey.. Wanna Subscribe?

Plugin by Master Blogster